League Knockout

Division 1

Preliminary Round Wednesday 30th July
 1. Wenlock A (Scr)    v  Islanders A (-80)  at Bridgnorth
 2. Cleobury (-40)     v  Bridgnorth (-30)   at Highley
 3. Horsehay B (-50)   v  Islanders B (-40)  at Madeley
 4. Bylet A (-10)      v  Madeley (-60)      at Stockton

Quarter Finals Wednesday 13th August
    Islanders A (-80)  v  Cleobury (-40)     at Chelmarsh
    Horsehay B (-50)   v  Bylet A (-10)      at Broseley
    Broseley (-30)     v  Highley A (-50)    at Bridgnorth
    Horsehay A (-80)   v  Stockton (-20)     at Madeley

Semi Finals Wednesday 3rd September
    Islanders A (-80)  v  Horsehay B (-50)   at Cleobury
    Highley A (-50)    v  Stockton (-20)     at Bylet No.2
  
Final Tuesday  7th October
        Islanders A    -80             v  Stockton (-20)     at Madeley C C

    Scott Harries     21   4 Richard Suggett
    Dave Rhodes       18  21 Jamie King
    Nick Powner       21  18 Luke Walmsley
    Richard Morris    21  13 Ken Newbrook
    Tim Ealey         19  21 Ian Evans
    Robert Steventon  21   5 Mo Parton
    Simon Madeley      6  21 Rob Roden
    Matthew Ealey     21   6 Graham Hollis
    Mick Harries      21   9 John Baines
    Brian Walters     21  19 Steve Bishton 
                     190 137 + 60 

           Stockton A Won by 7 shots

 

A minutes  silence was held before the start of the Highley Bowling  League 1st division  cup final between Stockton and The islanders A for Stockton president Cliff Fields  who passed away the day before the final.  

After a tight encounter Played at Madley Bowling club  Stockton come out on top with the highlight for Stockton being  Rob Roden beating Simon Madeley and Jamie King defeating Dave Rhodes and for Islanders Scott Harries getting the better of  Richard Suggett,  Mark Bennett club captain collected the trophy from league President Doug Westwood and donated the win to Cliff who would have  been very proud of his beloved Stockton Bowling club. 

   

Cups 2014

Division 2

Preliminary Round Wednesday 30th July
 1. Cleobury B (-30)   v  Wenlock B (-30)   at Chelmarsh
 2. Madeley B (-80)    v  Chelmarsh B (-20) at Bylet No.1
 3. Highley B (-80)    v  Chelmarsh A (-60) at Squirrel
 


Quarter Finals Wednesday 13th August
    Cleobury B (-30)   v  Madeley B (-80)   at Stockton
    Highley B (-80)    v  Bylet B (Scr)     at Cleobury
    Bridgnorth B (-50) v  Horsehay C (-50)  at Much Wenlock
    Squirrel(-10)      v  Worfield (-40)    at Horsehay

Semi Finals Wednesday 3rd September
    Madeley B (-80)    v  Highley B (-80)   at Bridgnorth
    Bridgnorth B (-50) v  Worfield (-40)    at Bylet No.1

Final Sunday 21st September
    Madeley B (-80)    v  Bridgnorth B (-50) at Horsehay 

    Ian Tipton    13   21 Beryl Homer
    Ryan Haywood  21   17 Roy Edwards
    Mick Boden    21   19 Brian Homer
    Dave Chambers 21    5 Keith Oram
    Dave Rees     15   21 Lillian Davis
    Jim Lister    21   12 Keith Davis
    Cyril Bright  21   16 Ray Cooper
    Ron Jarvis    21   18 Marie Wilkes
    Peter Jones   21   21 Gordon Yates
    Graham Peevor 13   21 Bill Hammond
                 188  170 (+30)
    
    Bridgnorth B won by 12 shots